Pigułka antykoncepcyjna

Jest to tabletka zawierająca dwa hormony- estrogen i gestagen- albo sam gestagen (tzw. minipigułka dla matek karmiących i nastolatek). Jej działanie polega na zablokowaniu owulacji, zmianie śluzu szyjkowego (staje się nieprzepuszczalny dla plemników) oraz zmianie śluzówki macicy, by nie mogło dojść do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej.

Zaletą stosowania tej metody jest jej wysoka skuteczność antykoncepcyjna. Indeks Pearla dla pigułki dwuskładnikowej wynosi 0,1-0,2.

Dobrze dobrana może zwiększyć słabnące libido, zmniejszyć bolesność i obfitość miesiączek, zbyt długie skrócić. U większości kobiet łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, pomaga uregulować miesiączki.

W wyjątkowych sytuacjach, rezygnując z 7 dniowej przerwy, można ominąć jedną menstruację ( np. z powodu wyjazdu na urlop, egzaminu).

Minimalnie zmniejsza ryzyko raka jajnika, zmniejsza ryzyko osteoporozy i endometriozy.

Wadą pigułek antykoncepcyjnych jest konieczność pamiętania o ich codziennym stosowaniu. Jeśli pominie się jedną tabletkę zwłaszcza z pierwszych siedmiu- należy stosować przez 10 dni w tym cyklu dodatkowe zabezpieczenie.

Wymioty i biegunka może osłabić działanie pigułki.

Tabletki antykoncepcyjne minimalnie zwiększają ryzyko raka sutka. Pigułek nie mogą stosować m. in. kobiety cierpiące na niektóre odmiany migreny, z wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów, zagrożone rakiem piersi, z niewydolnością wątroby, z zakrzepicą w wywiadzie własnym lub rodzinnym, często z chorobą układu krążenia, z cukrzycą i nadciśnieniem.

 

Jak stosować?

Pierwsze opakowanie zaczynasz pierwszego dnia menstruacji. Pigułki trójfazowe (np. Qlaira) należy stosować w określonej kolejności, ponieważ zawartość hormonów w każdej tabletce jest dopasowana do kolejnych dni cyklu. Pigułki dwufazowe można stosować „jak leci”, na chybił trafił z opakowania przez 21 dni. Kiedy opakowanie się kończy, nastaje 7 dniowa przerwa na wystąpienie krwawienia. Po siedmiu dniach ponownie rozpoczynamy następne opakowanie, nawet jeśli krwawienie się nie skończyło. Jeżeli krwawienie się nie pojawiło należy wykonać test ciążowy, a przed rozpoczęciem kolejnego opakowania skontaktować się z lekarzem.

Minipigułka jak Cerazette należy zażywać z dokładnością co do godziny codziennie bez 7 dniowej przerwy.

W ostatnim czasie pojawiło się szereg preparatów oferujących wygodny ciągły sposób podawania, bez 7 dniowej przerwy (np. LesiPlus, Daylette, Yaz). Dzięki takiemu schematowi podawania minimalizowane jest ryzyko pomyłki w kontynuacji przyjmowania tabletek jak również eliminowane są objawy PMS czyli zespołu okołomiesiączkowego, ze względu na ciągłe stosowanie preparatu.

Kolejny nowy na naszym rynku preparat (Seasonique) pozwala na zmniejszenie w skali roku ilości miesiączek do ok.4-5 pojawiających się raz na kwartał (co 3 miesiące). Sposób ten skierowany jest do kobiet, które cierpią na silny zespół PMS, pracujących aktywnie i niemogących pozwolić sobie na częste i długie nieobecności w pracy wynikające z obfitych i bolesnych miesiączek.