Plastry antykoncepcyjne

Jedynym dostępnym w Polsce plastrem antykoncepcyjnym jest Evra. Elastyczny plaster w kształcie kwadratu o wymiarach 45mm, naklejony na skórę uwalnia hormony, które dostają się bezpośrednio do krwioobiegu i zapobiegają zajściu w ciążę.

Evra zawiera dwa rodzaje substancji hormonalnych: estrogen oraz progestagen.

Zaletą tej metody jest wysoka skuteczność antykoncepcyjna. Hormony prosto ze skóry przenikają do krwiobiegu, omijając wątrobę, ich dawka jest mniejsza niż w pigułce.

O antykoncepcji w plastrze należy pamiętać tylko raz w tygodniu, a nie codziennie.

Wadą plastrów jest to, że nie można ich stosować jeśli ważysz powyżej 80 kg. Może nie skutkować antykoncepcyjnie.

Niestarannie przyklejony plaster ma słabsze działanie antykoncepcyjne. Może uczulać, dlatego nie zaleca się go stosować u alergiczek. Należy także pamiętać o zmienianiu miejsca przyklejania plastra.

 

Jak stosować?

Przed zastosowaniem konieczne jest badanie ginekologiczne ( tak jak w przypadku pigułek) celem wykluczenia ciąży i potwierdzenia prawidłowej budowy narządu rodnego, pomiar ciśnienia tętniczego oraz wywiad lekarski.

Każde opakowanie zawiera trzy plastry. Pierwszy plaster przylepia się w pierwszym dniu cyklu (czyli pierwszym dniu miesiączki), kolejne w odstępie siedmiu dni – tj. drugi w ósmym a trzeci w piętnastym dniu cyklu. Nowy plaster powinno przyklejać się zaraz po zdjęciu starego. Czwarty tydzień to tydzień bez plastra, w tym czasie powinna wystąpić miesiączka.

 

Dla kogo?

Dla kobiet, które chcą korzystać z antykoncepcji hormonalnej, ale boją się, że będą zapominały o łykaniu pigułek; dla cierpiących na niektóre choroby wątroby i układu pokarmowego.