Wkładka domaciczna

Wkładka domaciczna to system wielkości ok 2 cm (najczęściej w kształcie litery T) aplikowany do jamy macicy poprzez pochwę i szyjkę macicy przez lekarza ginekologa w celu zapobiegania ciąży. Może zawierać w swoim składzie dodatek metalu, najczęściej miedzi. Jej działanie polega na zmianie śluzu szyjkowego oraz wytworzenie przewlekłego stanu zapalnego w macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie się w niej zarodka.

Odmianą wkładki domacicznej jest Mirena i Jaydess, wkładki na polskim rynku zawierające w swym składzie hormon- levonogestrel, cechujące się wysoką skutecznością antykoncepcyjną- indeks Pearla 1, 2-3. Prawidłowo założona wkładka może pozostawać w jamie macicy nawet 5 lat lub 3 lata odpowiednio (w każdej chwili może również zostać usunięta). System Jaydess stosowany może być u kobiet, które jeszcze nie rodziły, nie wpływa on na późniejszą płodność natomiast system Mirena zalecany jest kobietom po przebytych porodach, które planują kolejne dzieci ale w okresie dłuższym niż 3 lata. Stosowane są również u kobiet w trakcie karmienia piersią. Obydwa systemy można zastosować u kobiet po cięciu cesarskim.

Wkładki miedziane stosowne są dla kobiet, które zakończyły już okres rozrodczy tzn. nie planuj ą dzieci. Należy pamiętać by po 3 do 5 latach usunąć wkładkę z jamy macicy.

Wkładkę może założyć tylko lekarz ginekolog po badaniu ginekologicznym, wykonaniu posiewu z kanału szyjki macicy i cytologii a także wykonaniu USG narządu rodnego.

Po tygodniu i kolejnym miesiącu od założenia wkładki konieczna jest kontrola u lekarza ginekologa celem sprawdzenia położenia wkładki w jamie macicy. Jeżeli wkładka się nie wysuwa i nie ma innych dolegliwości, kolejna kontrola zalecana jest za pół roku.

 

Dla kogo?

Dla kobiet, które już rodziły, dla tych które nie planują już więcej dzieci (w każdym razie nie w ciągu najbliższych kilku lat), dla palaczek po 35. roku życia, dla tych, u których zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze.